Vardag

Semesterdagbok #11 2026 – Smått&Gott

Hos min syster måndag 20 juli

Här kommer en liten sammanfattning på de senaste dagarna.

I lördags firade vi Liten som numera är en 4-åring. Han tyckte det var väldigt roligt att fylla år och ha kalas.

Jag stannade kvar och under kvällen passade vi på att spela lite spel. Det var väldigt trevligt.

Jag lämnade familjen med en väldigt nöjd 4-åring som stolt satt framlänges i bilen.

Igår och idag har jag varit hemma och tvättat och fixat. Det har varit skönt att bara vara hemma, greja och inte göra något alls.

Min bror ringde mig för att komma förbi och hämta en sak så vi passade på att äta nere på köpcentret. Väldigt fint att få umgås med bror, svägerska och LillaN. Lite mat som sagt och sedan åkte de vidare och jag för min del åkte mot min syster med familj.

Här har vi nu spelat spel. Hur stort är det inte att vi numera kan spela ”riktiga” spel tillsammans med 8-åringen? Verkligen så roligt! Och lite stolt i mosterhjärtat!

När barnen hade somnat fortsatte vi att spela spel. Väldigt trevligt (och det säger jag inte bara för att jag vann…).

Väldigt trevligt att få umgås lite med familjen!

Kommentera