I år säljs majblomman endast digitalt.
Istället för att vi köper blomman utanför affären, på stan eller liknande kan vi i år i stället klicka oss in på majblommans hemsida, swisha valfritt belopp och sedan ladda ner vår blomma.

När jag läser om majblomman så går det alltid rysningar genom min kropp, framförallt när jag tar del av informationen vad pengarna går till. De är saker som för mig är självklart nu men som också var en självklarhet när jag var liten.
Det här är inte självklart för alla.
Så här beskriver majblomman vad pengarna som samlas in går till:


Jag vill verkligen inte skapa dåligt samvete hos någon eller liknande men det gör ont i mig när jag läser om barnfattigdom och kanske ytterligare lite mer ont när jag läste att de dessutom sålt färre blommor i år på grund av de inte skulle sälja blomman som vanligt. Därför vill jag uppmuntra er att gå in på majblommans hemsida och köpa din blomma. I år kan man swisha valfritt belopp, kanske innebär det att vi alla kan vara med och stötta något? Från 1 kr och uppåt.
Det hade varit fantastiskt!
