Bullet Journal

Bullet Journal: Introduktion

Åh! Jag måste bara få berätta om hur bra jag ”trivs” med min ”bok” just nu.

Ni har säkert sett att jag har skrivit om den, min bok, som jag har. Den ligger oftast framme på bordet så jag lätt kan skriva i den. I den samlar jag mina att göra-listor, viktiga datum, annat kom ihåg och mina mål. I boken har jag också kalender och delar av min träningsdagbok och där trackar jag också mående och olika vanor. Man kan helt enkelt säga att den innehåller det mesta som pågår i mitt liv förutom jobbet, (jag har en separat jobb-bok…så klart).

Boken ligger alltid framme på bordet.

Den här boken är en så kallad Bullet Journal och jag har nu använt den här typen av bok i ungefär ett år. I april förra året hade jag min första månad i min dåvarande bok men det var inte förrän i maj förra året som började använda den fullt ut, med det upplägg jag har nu. Man kan helt enkelt säga att jag nu firar ettårsjubileum med Bullet Journal!

Jag har alltid skrivit listor och ganska ofta har jag gjort upp olika system för att få ordning och reda i mitt liv. Listorna skrevs på lösa blad eller olika anteckningsböcker som ligger lite här och var i mitt skrivbord. Jag önskar så att jag under alla dessa år hade haft en Bullet Journal för då hade allt detta varit samlat på samma ställe och det hade varit så roligt att följa dessa tankar, listor och system jag genom åren byggt upp.

Klicka på bilden för att komma till inlägget om mina tankar jag hade när jag köpt böckerna

Det är Ryder Carroll som från början har kommit på begreppet Bullet Journal.
Eftersom jag började med Bullet Journal genom att titta på bilder och filmer om andras böcker hade jag redan kommit på hur jag ville ha det och skapat min Bullet Journal-stil innan jag tog del av hans tankar kring metoden. Nu under våren har jag även läst hans bok och även om jag verkligen inte anammat allt han skriver så har jag snappat upp några idéer från honom. Min bok är nu en kombination av mitt upplägg som passar mina behov och sinne samt innehåller lite inspiration från andra, bland annat Carrol då.

Jag hade tänkt att jag skulle dela med mig av några sidor ur min bok men inser nu att det här inlägget redan nu är långt som det är, så jag får helt enkelt ta det i ett annat inlägg. Tills dess så får jag nöja mig med att berätta att jag är löjligt förtjust i den där boken.

Carrolls bok och så min, något slitna, Bullet Journal bredvid.

Kommentera