Vardag

2020-02-02

Söndagspunkter:
 ◇ Kunde inte låta bli dagens rubrik. Den är ändå tjusig. 
◇ Det är faktiskt rätt skönt att det är februari. 1 månad av årets 3 jobbigaste månader avklarad. 
◇ Det har varit sol och blå himmel idag. Jag njuter av det även när jag är inomhus. 

◇ Igår var jag iväg och spelade lite sällskapsspel. Det blev lite spontant från min sida men glad att jag blev medbjuden och att jag åkte. Jag behöver lite mer småinslag av sociala saker – jag mår bra av det.

◇ Att skriva så här i punktform är faktiskt ett ganska bra sätt att sammanfatta sina dagar/tankar. Jag måste välja ut det väsentliga och komma fram till vad jag uppskattar eller vill berätta. Det är ett bra sätt att snabbanalysera. 
◇ Jag har ingen aning om hur nästa vecka kommer bli. I vanliga fall brukar jag planera dagarna in i nästan minsta detalj men nu har jag bestämt mig för att ta en dag i taget den kommande veckan. Det är lite ovant men också lite skönt. Låta kroppen och hjärnan styra (även om det också känns lite som ett nederlag). 
◇ Nu skall jag fixa det sista här hemma och sedan sova tidigt, jag längtar redan till sömnen. 

Kommentera