Vardag

En riktig höstdag

I dag har det varit en riktig höstdag. Ja, alltså en sån där dag med regn, blåst, och genomdränkta skor men också mys och tända ljus. 

Vaknade och kände nog faktiskt inte alls för att sätta i gång dagen så tog med mig mitt varma täcke till soffan där jag tände ett ljus och låg hade det mysigt en stund samtidigt som jag försökte vakna till.
Tog på mig ordentligt med kläder och gick till jobbet. Både mössa, vantar och reflexväst blev det idag. Jag vår rejält våt när jag kom fram men hade förberett mig väl med torra strumpor och jag gick i träningsbyxor så jag kunde byta om till torrt när jag kom fram. 
Sedan följde en arbetsdag som flög i väg och nu i kväll har S varit här och vi har ätit mat, pusslat och druckit te. En fin kväll! Som vanligt fantastiskt att träffa S!! Tack!
Nu är jag så trött så jag inte orkar göra något mer så jag skall alldeles strax gå och lägga mig. Hoppas ni har haft en fin dag! 

Kommentera