Vardag

Häng i stugan

Och så fortsätter min semesterdagbok. 
 
Idag har det varit en mycket lugn dag. Jag var en stund på stranden men åkte hem ganska fort. Efter det har jag mest hängt i hängmattan, somnat där en bra stund och vaknade av att något prasslade en bit i från mig, hade glömt att grannens får gick i den hagen. 
 
I kväll har jag ägnat flera timmar åt att trassla ut mitt hår. Nu kanske ni undrar… va? Jo, mitt hår har varit så trassligt och tovigt de senaste veckorna så att jag inte ens kunnat borsta igenom det med en borste. Jag har inte orkat göra något åt det utan mest klagat men nu kände jag att måste göra något åt det. Så jag har trasslat,trasslat och mot slutet slitet i håret och med flera ton (typ) balsam lyckades jag till slut reda ut eländet. Nu är det genomborstat, inpackat och flätat. Känns skönt. 
 
Nu är det dags att laga lite mat, det börjar bli en temperatur utomhus där min kropp klarar av att både laga och äta mat. Det hade varit en perfekt kväll att grilla; det går att sitta ute, man är glad efter en fin dag och ja, en bra grillkväll helt enkelt. Men jag känner inte för att grilla, jag har inte rätt mat för det och känner inte för att sitta ensam och grilla men en fin grillkväll det är det allt. 
 
Ja, lite ensamt är det i kväll och lite rastlös börjar jag faktiskt bli trots att jag har 6 semsterdagar kvar. Nåja, i morgon löser jag det genom att hitta på något. 
 
 
 

Kommentera