I dag har jag och pappa varit ute och åkt lite.Vi har tagit det lugnt i värmen men ändå haft det väldigt trevligt.Vi startade dagen med att jag tränade och pappa gick en liten promenad. Jag fick ihop ett riktigt bra träningspass, kort men intensivt och jag var helt slut efteråt.
Efter det åkte vi till min farbror i hans stuga. Där fikade vi lite, kollade in allt han hade fixat till och jag badade. Det var väldigt skönt på ytan i vattnet, jag tror det var kanske 24/25 grader men där emot var det lite kallare under ytvattnet vilket gjorde att kroppen inte kunde anpassa sig efter vattnet men skönt var det i alla fall.
Efter en liten sväng till en bekant där vi lämnade en sak och lite mat på ett annat ställe åkte vi en snabb sväng förbi farmor och farfar och hälsade på dem. De blev glada när vi kom förbi och farfar såg riktigt pigg ut trots värmen. Kul att träffa dem!
Vi var inte hemma förrän vid sex, det blir så när släktingarna bor en bit bort. När vi kom hem var vi alldeles slut av värmen och jag somnade en stund. Nu har det börjat svalna lite och jag börjar känna mig mänsklig igen även om det känns som det bränner på benen av värme fortfarande och då har jag inte ens varit i solen idag för det var faktiskt molnigt när vi var som mest ute.
En helt okej dag som kanske inte är så rolig att läsa om men det var kul att umgås lite med pappa och träffa lite släktingar. Nu skall jag se om jag samlat kraft till att duscha och sedan skall försöka sova. Jag hoppas ni har det bra i värmen!





















