Vardag

En semesterdagbok del 4

I dag har jag och pappa varit ute och åkt lite.Vi har tagit det lugnt i värmen men ändå haft det väldigt trevligt.Vi startade dagen med att jag tränade och pappa gick en liten promenad. Jag fick ihop ett riktigt bra träningspass, kort men intensivt och jag var helt slut efteråt.
 
Efter det åkte vi till min farbror i hans stuga. Där fikade vi lite, kollade in allt han hade fixat till och jag badade. Det var väldigt skönt på ytan i vattnet, jag tror det var kanske 24/25 grader men där emot var det lite kallare under ytvattnet vilket gjorde att kroppen inte kunde anpassa sig efter vattnet men skönt var det i alla fall. 
 
Efter en liten sväng till en bekant där vi lämnade en sak och lite mat på ett annat ställe åkte vi en snabb sväng förbi farmor och farfar och hälsade på dem. De blev glada när vi kom förbi och farfar såg riktigt pigg ut trots värmen. Kul att träffa dem! 
 
Vi var inte hemma förrän vid sex, det blir så när släktingarna bor en bit bort. När vi kom hem var vi alldeles slut av värmen och jag somnade en stund. Nu har det börjat svalna lite och jag börjar känna mig mänsklig igen även om det känns som det bränner på benen av värme fortfarande och då har jag inte ens varit i solen idag för det var faktiskt molnigt när vi var som mest ute. 
 
En helt okej dag som kanske inte är så rolig att läsa om men det var kul att umgås lite med pappa och träffa lite släktingar. Nu skall jag se om jag samlat kraft till att duscha och sedan skall försöka sova. Jag hoppas ni har det bra i värmen! 
 
 
Vardag

Kvällsbad

Vilken kväll det var igår! Så vacker! 
 
Jag och pappa åkte i kväll på ett kvällsbad till en sjö där jag tidigare inte badat. Det var fortfarande lite kvällssol och det var så vackert. 
 
När vi kom fram såg vi att det var några andra där som hade slagit upp tält och som nu satt ute på klippan och hade det gott. Det såg så himla mysigt ut så jag hade gärna stannat där med dem. En vacker sommarkväll vid vatten och sedan sova i tält – det vill jag göra någon gång! 
 
Det var väldigt skönt i vattnet, självklart lite kallt att doppa sig men när jag väl kommit i var det hur skönt som helst, det kändes nästan varmare i vattnet än uppe på land. Det kändes faktiskt lite vemodigt att åka därifrån. 
 
 
Vardag

Sommarfredag

Det här med att inte planera något alls och ta var dag som den kommer skrev jag tidigare i veckan att det var ovanligt för mig och det blev det ännu tydligare när jag verkligen inte kunde komma på vad jag skulle göra idag. Jag velade fram och tillbaka flera gånger vad jag skulle göra. Jag ville vara utomhus men kände inte för att hänga på en strand med en massa människor eller större stunder i solen för jag kände mig redan dåsig på morgonen, jag kände inte för att åka till stugan men inte heller stanna hemma hos föräldrarna hela dagen. Jag ville ta vara på denna varma, sköna dag och inte bara slösa bort den samtidigt som jag inte hade så mycket energi att göra så mycket. 
 
Tillslut bestämde jag mig för att åka till Alingsås och spela lite frisbeegolf. Alingsås är ju staden jag brukar åka till på sommaren och den är så vacker. Körde några kast men det tröttnade efter en stund på myggen som bet mig så jag gav upp och gick i stället en kort, kort promenad och njöt av allt det vackra och sedan la mig på en gräsmatta i skuggan och bara lyssnade på ljudbok och vilade. En fin stund.
 
Åkte sedan hem på smala vägar genom skogen och såg vacker natur. Efter det lite vila hemma innan jag åkte till gymmet och körde ett kort pass, jag orkade inte så mycket men fick kört igenom hela kroppen lite i alla fall. Väl hemma klippte jag det sista av gräsmattan innan jag åt lite mat och gav mig i väg mot kvällsbad tillsammans med pappa. Pappa var guide men badade inte. En fin kväll! Och det blev en bra dag tillslut 🙂 
 
 
Vardag

Blåbärsplockning

I dag har vi varit ute och plockat blåbär. Vi är Elin, Filip och så jag då. Elin pratade för ett tag sedan om att hon ville ut i skogen och plocka blåbär så i dag fixade vi det helt enkelt. Vi laddade upp med frukost och att göra lite picknick och sedan gav vi oss ut i skogen. 
 
Det är jättemycket blåbär och man kan ju säga så här; det var inte bristen på blåbär som gjorde att vi fick hem utan bristen på tålamod. Vi fick ihop en hel del blåbär och det var kul att vara ute även om det var lite irriterade med alla dessa flugor som var runt en hela tiden. Vi plockade blåbär, fikade lite och plockade lite mer blåbär. 
 
Vid sådana här vistelser i skogen använder jag mina ”gamla”  strumpor som jag hade tidigare för att skydda smalbenen från sår och andras blod när jag körde marklyft . Det är ett hett tips! Dels för att det blir väldigt varmt om fötterna (hehe) men också för att det sparar smalbenen från en massa rivsår men man samtidig slipper ha på sig långbyxor och kan ha shorts. Smart tycker jag! Och kul att strumporna kommer till användning nu när jag inte kör marklyft. 
 
Efter promenad hem, rensning av blåbär, lagat och ätit mat samt blåbärspaj lämnade vi stugan, tog ett snabbdopp i en sjö och sedan åkte vi mot Göteborg där jag lämnade Elin och Filip. Nu är jag hos mamma och pappa där jag grattat min bästa bror på födelsedagen och här skall jag stanna i natt. 
 
En lagom händelserik idag helt enkelt. 
 
Vardag

Stugan och familjen

I dag har hela familjen varit i ute i stugan och klippt gräs och grejat i trädgården. Det har varit så skönt att träffa hela familjen och få vara här ute i stugan. Frustrationen jag känt de senaste dagarna har nu försvunnit. 
 
Något som också har försvunnit nästan helt är huvudvärken. Jag åkte via apoteket och köpte allergitabletter och nässpray innan jag åkte till stugan och nu börjar det äntligen lätta lite. 
 
Jag har badat för första gången i år. Elin tvingad med mig och det är jag glad för. Det var lite kallt men inte så farligt som jag tänkt. Jag var helt slut efter att ha klippt högt gräs med den gamla klipparen (den nya hade de andra) så det var gott med ett dopp. Det har varit en solig och skön dag. 
 
Jag är kvar i stugan i kväll tillsammans med Elin och Filip. Vi skall vara här tills i morgon. Då åker vi hemåt igen men jag sedan har jag inga planer alls. Kanske åker jag tillbaka till stugan eller så åker jag någon annanstans i Sverige. Jag känner inga som helst krav på något just nu. Det känns gott. 
 
Nu skall vi åka och handla mat. 
Ha det gott, haj. 
 
 
 
Vardag

Lite semester

Nu har jag gått på lite semester. Hade ni frågat mig i fredags så hade det inte varit så noga, jag kände mig relativt pigg och tyckte det mesta flöt på. Idag däremot – väldigt skönt att gå på lite semster. Jag har haft huvudvärk sedan i går morse och den vill inte gå över. Jag misstänker att det är pollen så i morgon skall åka och fixa lite för det, för så här kan vi ju inte ha det. 
 
Så mina planer för de här 1,5 veckorna? Nja, egentligen ingenting alls. Lite stugan, lite här hemma och så träning då så klart. Jag tänker mig att i morgon skall jag åka och köpa lite shorts (jag har inte några som passar, jag önskar det berodde på ökad benträning men jag tror inte att det är så tyvärr..haha) och sedan packa en väska med kläder och ställa i bilen och så får vi ser var jag sover. Med en packad väska i bilen öppnas friheten och jag kan göra vad jag vill, det skall bli spännande att de var jag hamnar. 
 
Hoppas ni har det fint 🙂