Jag måste bara få berätta om min matdag i lördags som blev så bra. Ja, alltså jag lyckades att få en bra dag i matväg.
Till frukost blev det gröt. I vanliga fall brukar jag göra gröt i micron för att det går snabbast men i lördags hade jag tid och då gjorde jag gröt på spisen som jag tycker är snäppet godare. I gröten hade jag riven morot och frysta blåbär. Det blev en god start på dagen.
Efter en promenad till affären och sedan hem tog jag en liten paus med te och lite tilltugg. Hade egentligen velat ha en frukt men glömde jag handla så det fick bli lite frukt-likt istället, det gick bra det också. Ja, det är någon form av ”godis” för barn som jag tycker är helt okej om man är sugen på något, jag äter inte en hel sån åt gången utan bara några bitar.
När jag fixade i ordingen frukosten la jag också fram Haricots Verts så att de skulle hinna tina till lunchen. Så när det var dags att fixa lunch var de tinade och det var bara att sätta igång att tillaga dem tillsammans med olja och kikärtor. Jag kokade även coscos som jag blandade ihop med en sallad. Till detta blev det även riven rödkål som blandades ihop med olja och vitvinsvinäger,
På eftermiddagen var det dags för ett mellanmål och eftersom jag lyckades (förlåt för skryt) planera så bra så hade jag redan vid lunch hällt fryst spenat och blåbär i en flaska så det var bara att hälla i kvarg, chiafrön och lite mjölk och blanda till en smoothie. Samtidigt kokade jag ett ägg och fixade te.
Äggen blev perfekta och de där äggmackorna var SÅ goda! Och vackra. Tyvärr var det inte lika lyckat i smoothie-väg, det blev nog lite för mycket spenat och chiafrön som tillsammans inte blev en bra kombo men färgen var fin!
När så kvällen kom var jag ganska rejält trött. Jag hade både tvättat, städat och ja fixat en del i köket så därför var jag väldigt tacksam att jag fixat en skål med sallad till kvällen som stod redo i kylen. Jag behövde därför bara steka färsen och så var maten klar och eftersom det var en vegetarisk färs (minns inte vilken sort) så gick det fort och maten var klar på kort tid, vilket var väldigt tacksamt.
Vilken bra matdag det blev! Väldigt nöjd över att lyckats så bra med planeringen och att maten blev så god. Ett plus är dessutom att jag hade mat för hela söndagen och en bra bit in på den här veckan, det var så tacksamt när jag på söndagen vaknade upp trött efter att ha kört lite väl hårt under lördagen.
Måste bara få avsluta med en bild på söndagens vasaloppsfrukost. Efter att ha varit te och joggat 4 km lyckades jag komma innanför dörren bara någon minut innan start men efter det fixade jag en väldigt god frukost som smakade extra bra efter 4 km i regn och blåst och 4 plusgrader. Den här gången blev det gröt (i micro) med blåbär, fantastiska äggmackor (på knäckebröd) då det fanns ett ägg över i kylen från lördagen och så en kopp te till detta. Fint!
